Ana Sayfa


Kurucu < Geri
1953 yılında Ankara'nın Polatlı ilçesinde doğdu. Polatlı Devrim İlkokulu’nu bitirdi. 1966 yılında ailesiyle beraber Bursa’ya taşınan Faik Çelik, 1967 yılında iş hayatına başladı. 1974 yılında Türkiye’de pek bilinmeyen kalıpçılığın istikbal vaat ettiği düşüncesiyle kalıpçılık alanına geçen Faik Çelik, ilk atölyesini 1976 yılında açtı. 30 metrekarelik atölyede başladığı iş yaşamında kısa sürede yükselen Çelik, önce Tofaş Yan Sanayisi’ne daha sonra da Tofaş Fabrikası’na kalıp yapmaya başladı.

1993 yılında Beyçelik Otomotiv A.Ş’yi kuran Faik Çelik, 15 yıl içinde 30 metrekarelik atölyeden 3.000 metrekarelik alan üzerine kurulu fabrikasında hizmet vermeye başladı. O yıllarda 200 kişilik personelle çalışan Beyçelik, otomotiv alanında gösterdiği başarıyla kısa sürede Tofaş’ın yanı sıra Ford Fabrikasının da ”en iyi yan sanayicisi" oldu.

1996 yılında ürün yelpazesine “Panel Radyatör” üretimini ekleyen Faik Çelik, Beyçelik çatısı altında Çelikpan’ın üretimini başlattı. Isı sektöründe uluslararası normlarda panel radyatör ve havlupan imalatı yapan Çelikpan, kısa sürede alanında Türkiye’nin en büyük 5 firmasından biri haline geldi. Çelikpan, TSE ve ISO 9001 kalite yönetim ve ISO 14001 çevre yönetim sistemine sahiptir.

1998 yılında İtalyan Emarc şirketiyle ortak Emarc-Çelik’i kuran Faik Çelik, otomotiv yan sanayinde yeni bir atılım yaptı.

Sektör yelpazesini genişleten Faik Çelik, 2006 yılında Çelik Grup Şirketleri’ni Faik Çelik Holding çatısı altında topladı. 2017 yılında, grubun ilk yatırımı ve yarattığı ilk marka olan Beyçelik markası holdingin ismi olarak belirlendi.

Holding kurulduktan sonra da yeni şirketlerin kuruluşu birbirini takip etti. 2007 yılında Bursa Çelik Sigorta kuruldu. Aynı yıl, sac şekillendirme ve kalıp üretiminde Türkiye’nin saygın kuruluşlarından biri haline gelen Beyçelik, İspanyol Gestamp firması ile ortaklık kurarak gücüne güç kattı.

Yeni sektörlerde yatırımı sürdüren Faik Çelik, yenilenebilir enerjiye 2009 yılında ilk yatırımını yaptı ve FC Enerji ile GESBEY firmalarını kurdu. Beyçelik, 2010 yılında ise Bursa Çelik Turizm’i kurdu.

Sosyal sorumluluk gereği Çelik, sosyal alandaki girişimlerini;
  • Faik Çelik Kız Meslek Lisesi  (2006)
  • Uludağ Üniv. Müh. Mimarlık Fak. Otomotiv Müh. Bölümü (2009)
  • Huzur evi (2010)
  • Rahime Çelik Spor ve Konferans Salonu (2011)
  • Faik Çelik İlahiyat Kampüsü (2013).
projeleriyle sürdürüyor.

Faik Çelik, ülkesine kattığı değer ve eğitim alanına yaptığı yatırımlardan dolayı 2010 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülüne layık görüldü. Çelik, aynı zamanda Uludağ Üniversitesi tarafından Fahri Doktora ünvanına da sahip.

Ufak bir atölyeden başlayan iş yaşamını aile şirketine, ardından da farklı sektörlerde hizmet veren bir Holding’e dönüştüren Faik Çelik, başarısının sırrını 3 kelimeyle özetliyor;
"şeffaflık", "dürüstlük" ve "çalışkanlık”…