Ana Sayfa


Adares RES Rüzgar Santrali Yatırımız Devreye Alındı < Geri
Ölçme değerlendirme süreçlerinin ardından 2 yıllık bir hazırlık süresinin sonunda çalışmalarına başladığımız 10 megavatlık İzmir’in Selçuk ilçesi sınırları içerisinde yer alan Adares Projemizde devreye alındı. 10 MW kurulu güce sahip olan proje, yılda 14.000 evin bir yıllık elektrikihtiyacını karşılayacak kadar elektrik üretecek.

İzmir’in Selçuk ilçesinde 20 Milyon Dolar tutarında bir yatırımla hayata geçen Adares RES rüzgar santrali yatırımımız tamamlandı. Rüzgar santrali tesisimiz yılda 30 milyon kilovat saatlik enerji üretimi yapabilecek, bu da 14 bin eve yetecek bir enerji anlamına geliyor. Adares RES yatırımını hızla devreye almak ve en kısa sürede elektrik üretimine başlamak için santral sahasında gece gündüz çalışmalar yapıldı. Ekim ayı itibari ile projemiz elektrik üretimine başladı.

Rüzgar enerjisi dünyadaki enerji sorununa, atmosferde doğal olarak oluşması ve çevre kirliliği oluşturmaması bakımından çözüm olabilecek en iyi enerji kaynağıdır. Gelişmiş ülkeler enerjilerinin %20’sini RES’lerden sağlarken, rüzgar konusunda son derece verimli olan ülkemizde bu oran sadece %5’dir. Enerji grubumuzda doğa dostu olan rüzgar ve güneş enerjisinde yatırımlarımızı sürdürmekteyiz. Hedefimiz, ülkemizi enerjide dışa bağımlı olmaktan kurtarmak ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmaktır.

Bölge halkı için sosyal projeler geliştiriyoruz

Beyçelik Holding, her yatırımında olduğu gibi Adares projesinde de bölge halkına istihdam sağlamanın yanında çevre ihtiyaçlarının tespit ederek, bunları karşılıyor.  Bu bağlamda tespit ettiğimiz bölge halkının ulaşıma yönelik sıkıntısını gidermek adına Sultaniye köy yolunun asfaltlama çalışmalarını üstlendik.

Bunun yanında 2009 yılında çıkan yangından büyük zarar gören Bülbül Dağı mevkiinde ağaçlandırma çalışması yaparak bu bölgenin eski yeşilliğine kavuşmasına katkı koyacağız. Muğla Belediyesi ile bu konuda görüşmelerimizi yapıyoruz. Orman Müdürlüğü ile de birlikte hareket ederek gerekli izinler alındıktan sonra bu bölgede hatıra ormanı kuracağız.
Tüm Haberler >