Ana Sayfa


Eğitime Büyük Hizmet < Geri
Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Faik Çelik Yerleşkesi’nde inşa edilecek İlahiyat binasının temeli atıldı.

Depreme Şdayanıklı olmadığının belirlenmesinin ardından yıkılan Uludağ Üniversitesi’nin Fethiye Mahallesi’nde bulunan İlahiyat Fakültesi binasının yapımını Beyçelik Holding üstlendi. İçinde 4 anfi, derslikler, kütüphane ve sosyal alanlar bulunacak modern binanın temel atma töreni 3 Ekim’de yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Törene Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vali Şahabettin Harput, Bursa Milletvekilleri , Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Faik Çelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik ve ailesi, Holding Yönetim Kurulu, UÜ Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek, Holding çalışanları, öğretim üyeleri ve öğrenciler  katıldı.

Törende konuşan Faik Çelik Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faik Çelik, eğitime katkı sağlamaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, gençlerin sağlıklı koşullarda eğitimini sürdürecekleri ilahiyat fakültesi binasının hayırlı olmasını diledi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç törende yaptığı konuşmada eğitimin önemine vurgu yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın fakültenin yapılmasına katkı sunan herkese selam gönderdiğini hatırlatan Arınç, “Avrupa yaşlandığı için üzülürken, bizim gençliğe sahip olmamız altın gibi kıymetli. Bu gençleri bilgilerle donatacağız, onları istikbale hazırlayacağız. Bizim geleceğimiz gençlerimizdir. Fatih projesi var. Öğrenci sayımıza sınıflara göre 30’un altına indirdik” dedi. Üniversitelerde en çok ilahiyat fakülteleri için talep geliyor. Bu ihtiyacı gidermemiz gerekiyordu, çok şükür gideriyoruz diyen Arınç, hayırsever işadamı Faik Çelik’e bugüne kadar eğitime vermiş olduğu katkılardan dolayı teşekkür etti.

Konuşmalarının ardından protokol üyeleri fakültenin temeline ilk harcı birlikte attı. Fakülte binasının bir yılda tamamlanması planlanıyor.

Yeni fakülte binası

İlahiyat Fakültesi yeni binasının Fethiye''deki Kampüsü Faik Çelik Yerleşkesi adıyla yapılacak. Fethiye''de yıkılan mevcut İlahiyat Fakültesi binasının yerine 10 bin metrekarelik alanda bir bina inşa edilecek. Şu anda 2 bin 500 civarında öğrenciye sahip fakülte, inşaat tamamlandığında 5–6 bin öğrenciyi okutabilecek binaya sahip olacak .Dersliklerin bulunduğu binaya ilave olarak kütüphane ve yemekhane binası yapılacak. Yeni binada 4 amfi, geniş bir kütüphane ve kantin de yapılacak .
Tüm Haberler >